Ha a kutya állapota súlyos, a rendszeres, pontos testhőmérséklet-mérés (lázmérés) elvégzése és felírása nélkülözhetetlen adatokat szolgáltat az állatorvosnak, és segíti őt a gyógyításban. Naponta legalább kétszer - lehetőleg mindig ugyanabban az időben - mérjük meg a kutya hőmérsékletét, és jegyezzük fel magunk készítette beteglapra. Írjuk fel: menynyit eszik, iszik az állat, milyen gyakran vizel és ürít. A gyógyszerek beadásának időpontja, a szokatlan tünetek (például hányás) feljegyzése vagy a beteg állat állapotában bekövetkezett bármilyen változás nyilvántartása ugyancsak támpontot nyújthat a gyógyításban. (Jegyzetek nélkül már egy-két nap múlva sem emlékszünk a fontos eseményekre!)
Gyógyszerek beadása:
Tablettát:
A tablettát legcélszerűbb a kutya teljesen kinyitott szájába, egészen a nyelv tövére helyezni, majd hirtelen összecsukni az állat száját. Az így beadott tablettát a kutya szétrágás nélkül lenyeli. Jó étvágyú, falánk ebeknek a tablettát puha sajtba vagy kolbászdarabkákba tehetjük, és úgy adjuk be nekik.
Folyékony gyógyszer beadása:
A folyékony orvosságot tilos a kutya nyitott szájába beönteni, mert ilyenkor könnyen félrenyelhet. A folyékony gyógyszereket a csukott száj pofazacskójába öntsük oly módon, hogy az állat fejét tartsuk kissé felfelé.
A por alakú gyógyszereket feloldva, az előbb említett módszerrel adhatjuk be.
A beöntés, az injekciós készítmények beadása állatorvosi feladat. A laikus által beadott injekciós készítmények számos kellemetlenséget okozhatnak, esetleg az állat életébe kerülhetnek!