Ha a kutya llapota slyos, a rendszeres, pontos testhmrsklet-mrs (lzmrs) elvgzse s felrsa nlklzhetetlen adatokat szolgltat az llatorvosnak, s segti t a gygytsban. Naponta legalbb ktszer - lehetleg mindig ugyanabban az idben - mrjk meg a kutya hmrsklett, s jegyezzk fel magunk ksztette beteglapra. rjuk fel: menynyit eszik, iszik az llat, milyen gyakran vizel s rt. A gygyszerek beadsnak idpontja, a szokatlan tnetek (pldul hnys) feljegyzse vagy a beteg llat llapotban bekvetkezett brmilyen vltozs nyilvntartsa ugyancsak tmpontot nyjthat a gygytsban. (Jegyzetek nlkl mr egy-kt nap mlva sem emlksznk a fontos esemnyekre!)
Gygyszerek beadsa:
Tablettt:
A tablettt legclszerbb a kutya teljesen kinyitott szjba, egszen a nyelv tvre helyezni, majd hirtelen sszecsukni az llat szjt. Az gy beadott tablettt a kutya sztrgs nlkl lenyeli. J tvgy, falnk ebeknek a tablettt puha sajtba vagy kolbszdarabkkba tehetjk, s gy adjuk be nekik.
Folykony gygyszer beadsa:
A folykony orvossgot tilos a kutya nyitott szjba benteni, mert ilyenkor knnyen flrenyelhet. A folykony gygyszereket a csukott szj pofazacskjba ntsk oly mdon, hogy az llat fejt tartsuk kiss felfel.
A por alak gygyszereket feloldva, az elbb emltett mdszerrel adhatjuk be.
A bents, az injekcis ksztmnyek beadsa llatorvosi feladat. A laikus ltal beadott injekcis ksztmnyek szmos kellemetlensget okozhatnak, esetleg az llat letbe kerlhetnek!